E-mesečnik, januar 2015

rozaZačeti nekaj novega …

Ob vstopu v novo leto razmišljam o novih začetkih. Vse ima svoj čas in novo leto že samo po sebi prinaša upanje, da bi bilo drugače, boljše, lepše.  Marsikdo v tem času zahrepeni po spremembah v svojem življenju; družinskih, prijateljskih odnosih …, službi. Spremembe in novi začetki so del našega življenja. So trenutki, ko si vsak izmed nas želi nekaj spremeniti na boljše. Pa vendar je velikokrat tako težko v vsakodnevnem življenju, narediti korak naprej, nekaj spremeniti, ali pa dovoliti spremembam, da vstopijo v naše življenje. Zakaj je tako težko začeti nekaj novega?

Raziskave kažejo, da je veliko ljudi nezadovoljnih s svojim življenjem, a kljub temu vztrajajo na isti poti, ki jih ne vodi do tistega cilja, ki si ga sami želijo. Nekateri niso pripravljeni nekaj narediti za to, da bi bilo drugače, nekateri ne znajo ali ne zmorejo, spet nekateri niso dovolj pogumni in ne upajo iti po drugi poti, ki vodi do večjega zadovoljstva v odnosih, pri delu … Vsaka sprememba prinaša nekaj novega in ob tem lahko začutimo strah, negotovost. Tudi če vse kaže na to, da bi sprememba spremenila naše življenje, odnose na boljše, izpolnila naše želje, uresničila naše hrepenenja, nam je velikokrat bolj varno biti v že znanih, ustaljenih vzorcih, navadah … Ta svet, ki ga poznamo in katerega živimo, nam je znan in zato tudi varen, predvidljiv.

Pred kratkim sem prebrala knjigo, ki se me je dotaknila, ker je polna upanja, da se v življenju lahko nekaj spremeni. Roman Jezik rož pripoveduje zgodbo, v kateri se prepletata preteklost in sedanjost mlade ženske Viktorije. Imela je težko otroštvo, ki ga je preživela v rejništvu in  ne zmore zaupati nikomur in nima nikogar, ki bi ji bil blizu. Ni imela družine, kjer bi lahko spoznavala, kaj pomeni biti ljubljen, sprejet, kaj pomeni zaupati in pripadati. Zelo dobro pa pozna občutke žalosti, nezaupanja, osamljenosti. Viktorija s svetom komunicira prek rož in s svojim poznavanjem jezika rož pomaga drugim, da spremenijo svoje življenje s tem, ko zanje izbere ustrezne rože. Obenem spoznava, da je lahko življenje drugačno, lepše kot ga pozna in živi sama. Ko se sooči s svojo preteklostjo in se odloči tvegati, začuti, da lahko začne znova in v njej se počasi prižgejo iskrice upanja, ki jih izrazi z besedami: »Mogoče se lahko nenavezani, nezaželeni, neljubljeni naučijo dajati ljubezen tako radodarno kot vsi drugi.«

Mogoče se pa lahko. Z odločitvijo, s trudom, z vztrajnostjo, korak za korakom, kdaj s pomočjo terapevtov, se da spreminjati to, kako razmišljamo, izražamo čustva, se pogovarjamo, vzgajamo, živimo odnose … Da se rasti v življenju in lahko se učimo ljubezni, zaupanja, sprejemanja, dajanja …

Za vsako spremembo in nov začetek je potrebna vera, da je sprememba na boljše mogoča. In te vere in poguma želim vsem nam, da bi zmogli iti poti, ki nas bo peljala do lepših odnosov, ustvarjalnosti pri delu, polnega življenja …
mag. Kornelija Ferčak, zakonska in družinska terapevtka

________________________________________________

Vabimo vas:

  • V četrtek, 15. 1. 2015 ob 18.00 bo prvi večer v okviru praznovanja 10 letnice Družinskega centra mir. Z nami bosta Vilma in Dani Siter z mnogimi izkušnjami in znanjem o zakonskih in partnerskih odnosih. Spregovorila bosta o tem kako naj skrbimo za svoje odnose. Vhod v dvorano je na Strossmayerjevi 17.
  • 24. januarja 2015 se bo začel seminar Pot v srce v organizaciji Zavoda Iskreni.net. Seminar obsega 6 srečanj ob sobotah (od 15h do 19h). Termini: 24. januar, 31. januar, 14. februar, 28. februar, 14. marec, 28. marec. Cena seminarja znaša 110 eur (ob prijavi obeh zakoncev cena na osebo znaša 90 eur).
  • Zbiramo prijave za Večere za starše do 5. 2. 2015.
  • Več o naših programih lahko preberete na naši spletni strani.

________________________________________________

Hvala vsem, ki ste nam namenili del svoje dohodnine.

Tagged on: